Rusya’nın süperstarı, Putin’in hedefi oldu: ‘Yabancı ajan’ suçlaması

Sovyetler Birliği döneminden bu yana Rusya’nın en ünlü şarkıcılarından biri olan Alla Pugaçeva, Ukrayna savaşı karşıtı açıklamaları nedeniyle yönetimin hedefi oldu.

Sovyetler’in ve Sovyetler sonrası dönemin pop ikonu olan 74 yaşındaki Pugaçeva hakkında savcılık, “yabancı ajan” suçlamasında bulundu. Savcılık, Adalet Bakanlığı’ndan Pugaçeva’nın “yabancı ülkelerle bağlantılı ajan” olarak yargılanmasını talep etti.

Pugaçeva’nın eşi ve televizyon sunucusu Maksim Galkin, geçen hafta Ukrayna savaşına yönelik eleştirileri nedeniyle Rusya’nın “yabancı ajanlar” listesine alınmıştı. Galkin, Ukrayna’nın desteğiyle Rusya aleyhine propaganda yapmakla suçlanıyor.

Sevgilisinin “bir Rus yurtseveri” olduğunu, ancak Ukrayna’da Rus gençlerin öldürülmesine karşı çıktıklarını söyleyen pop yıldızı Pugaçeva, kendisinin de “ajanlar listesine” alınması için çağrıda bulunmuştu.

Çift, bu ay başında Rusya’dan ayrılarak İsrail’e yerleşmişti.

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’a sevgisiyle tanınan Pugaçeva, Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ve Ukrayna savaşını eleştiren çok sayıda ünlü Rus’tan biriydi.

Şubat 2022’de başlayan Ukrayna’daki savaşı eleştiren birçok Rus gözaltına alınmış, hükümetin orduyu eleştiren yorumları suç sayması üzerine birçok Rus da ülkeden ayrılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x