İstanbul’da Nevruz kutlanıyor; ateşi Barış Anneleri yaktı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) tarafından organize edilen İstanbul Nevruz’u Yenikapı Miting Alanı’nda kutlandı. Nevruz ateşini bu yıl Barış Anneleri yaktı.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın aktardığına göre, ‘Rabe dema azadî û serkeftinê ye / Ayağa kalk, özgürlük ve zafer zamanıdır!’ sloganıyla Yenikapı Miting Alanı’nda kutlanan Nevruz’a İstanbul’un 39 ilçesinden binlerce kişi geldi. Sabahın erken saatlerinde Yenikapı Metro İstasyonu çıkışlarında seyyar satıcılar tezgâh kurdu. Buralarda, sarı kırmızı ve yeşil renklerden oluşan atkılar, bandajlar, tespih, kolye, bileklik ve Amedspor üniformaları satıldı. Miting alanı da sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan flamalarla süslendi.


Fotoğraf: Bianet

Miting alanına gidilen yol boyunca geniş güvenlik önlemi alınarak bir koridor oluşturuldu. Yüzlerce metre uzunluğundaki koridorda ilk üst araması Yenikapı Metro İstasyonu’nda yapıldı. Ardından 200 metre aralıklarla üç arama noktası da kuruldu. Miting alanına yaklaştıkça aramalar ayrıntılı yapıldı.

Alanda yapılan kontroller tamamlandıktan sonra kitle saat 10.30 sıralarında alınmaya başlandı. Önceki Nevruz kutlamalarına göre bu yıl daha az çevik kuvvet ekibinin görev aldığı gözlemlendi.

Miting alanına giren kitleler, önce ‘Selo’ya özgürlük’ sloganları attı, daha sonra gruplar halinde Nevruz şarkıları eşliğinde halay çekti.

Nevruz kutlaması sırasında sahneden tertip komitesi tarafından belirlenen sloganlar dışında slogan atılmaması yönünde yapılan uyarılar ise protesto edildi.


Meral Danış Beştaş , Tuncer Bakırhan ve Murat Çepni

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x